Richard je zakladateľ a hlavný inštruktor International Balintawak Europe Group. Tréningom v oblasti bojových umení začal vo veku 10 rokov, vo veku 16 rokov po zaradení do britských ozbrojených síl čoskoro začal vyučovať vojakov a aj civilov. Cestuje do mnohých častí sveta kde učí na rôznych medzinárodných seminároch, vrátane Veľkej Británie, USA, Kanady, Španielska, Nemecka, Švajčiarska, Poľska, Rakúska, Talianska, Slovenska, Česka, Maďarska, Rumunska a v ďalších krajinách.

   Je zanietený tým čo učí a ako to učí. Vždy sa usiluje o sebazlepšenie a tiež vyučovacích metód, ktoré vytvára a používa na vytvorenie učebného rámca, ktorý je funkčný, ale flexibilný a dáva skutočný význam pojmu „prenosné / použiteľné zručnosti“. Jeho cieľom je vytvoriť spôsob myslenia, ktorý zahŕňa bojový pohyb a praktické aplikovanie tohto pohybu, a nie súbor techník. Richard pripomína svojim študentom, že “umenie znamenáte Vy ako individualita, nie kopírovanie, kopírovanie (výrobná linka) bez akejkoľvek úrovne sebapoznania alebo schopnosti, či vedomosti o tom, ako sa vyvíjať”. Richard ukazuje len cestu, ktorou ísť, vždy pokorný priznať, že aj vo veku nad 50 rokov sa ešte stále má čo učiť.

   Stručne povedané, Richardova „spodná línia” je byť tréner, a vy ste posudzovaný vašimi výsledkami. „Dôležité je, aby vaši študenti a inštruktori mali vždy vplyv na spôsob, akým hodnotíte a prehodnocujete svoj prístup”. Richard je hrdý na ľudí, ktorí mu pomáhajú v jeho vlastnom osobnom rozvoji, jeho učitelia, priatelia a študenti, všetci mali vplyv na jeho myšlienkový proces, praktické zručnosti a smerovanie počas jeho pôsobenia viac ako 40 rokov v bojových umeniach.