Asi najunikátnejší kúsok, z pomedzi nespočetného množstva nožov Indonézskeho súostrovia, je Kerambit. História tohto nezvyčajného noža je mapovaná až do skorého jedenásteho storočia. Obyvatelia Indonézie, Malajzie a Filipín používali Kerambit ako základný, multifunkčný a úžitkový nôž. Napríklad Okinavčania si prispôsobili bežné pracovné nástroje a začali ich používať na sebaobranu. Tí čo používali Kerambit si zavčas uvedomili, že je tiež veľmi vhodný ako zbraň na obranu.

Aj napriek dávnej minulosti, Kerambit ako zbraň na sebaobranu len nedávno získal na svojej popularite v bojových umeniach v Amerike a Európe. Jeden z hlavných zástancov tejto zbrane je Guro Ray Dionaldo, zakladateľ FCS – Filipino Combat Systems (Filipínskych Bojových Systémov). Guro Ray zahrnul túto univerzálnu zbraň do jeho systému a viackrát poukázal na efektívnosť a praktickosť Kerambitu ako zbrane na obranu.

Kerambit je nôž s výraznou zahnutou a obojstrannou čepeľou. Jeho tvar je prispôsobený, aby bol dobre uchopiteľný v obrátenom držaní. Kerambit má tiež dieru v hornej časti rúčky, cez ktorú prechádza ukazovák, poskytujúc extrémne bezpečný úchop. Práve tvar a spôsob úchopu Kerambitu je dôvod, prečo je veľmi ťažké tento atypický nôž zneškodniť.

Kerambit sa dosť podobá na pazúr tigra alebo iného veľkého dravca. Príroda vybavila niektorých najväčších zvieracích lovcov prirodzenými zbraňami, aby ľahko vnikli do obete, roztrhali a zneškodnili ju. Príroda neobdarila človeka prirodzenými zbraňami ako sú: veľké ostré zuby či pazúry a práve Kerambit je náhradou za tieto chýbajúce články.

Môžeme as pozrieť na spôsob ako zviera dokáže využívať vlastnosti Kerambitu pri love. Existujú dve základné funkcie pazúru, ktorý spôsobí zranenie obete. Ostrý koniec pazúra sa ponorí do tela koristi a vytvorí ranu po bodnutí. Po zasunutí zubu či pazúru, môže trhať a párať svoju obeť podobne ako nôž. Zvieratá, ktoré majú pazúry, zvyknú útočiť oblúkovým úderom. Oblúkový rez tendenčne s maximalizuje zranenie, v rovnakom čase zahákne a znehybní cieľ. Samozrejme, nemôžeme úplne vylúčiť útočenie po priamke, čiže bodanie, pretože majme na pamäti, že had používa svoj zub zahnutý v tvare Kerambitu presne v tomto štýle. Táto výnimka neodporuje faktu, že zbraň v tvare pazúra sa väčšinou používa pri útoku po oblúku, ktorý pritiahne korisť na bližšiu vzdialenosť k predátorovi. Odpor k pritiahnutiu k predátorovi vyvolá opačný efekt keď pazúry sa zaryjú ešte hlbšie, spôsobujúc väčšie poranenie.

Príroda nám týmito príkladmi dokonale demonštruje skutočný potenciál Kerambitu. Dizajn Kerambitu ponúka oveľa viac kontroly nad súperom a citlivosti v kontakte ako dokáže ponúknuť tvar obyčajného noža. Bez ťažkostí Kerambit umožňuje manipuláciu so súperovými končatinami a telom, čo môžu využiť cvičenci Jujutsu. Väčší stupeň citlivosti a kontroly s Kerambitom dovoľuje bojovníkovi lepšie manévrovať a spôsobiť väčší alebo menší stupeň škody na protivníkovi v súlade s legálnym či morálnym obmedzením v obrannej situácií.

Menší a slabší človek, ktorý sa bráni môže použiť Kerambit aj proti viacerým ozbrojeným útočníkom spôsobiac im čo najväčšiu ujmu, aby minimalizoval hroziace nebezpečenstvo. Príslušník zákona ako policajný dôstojník alebo vojak, ktorý sa snaží zneškodniť útočníka môže využiť obmedzovaciu schopnosť Kerambitu, bez toho aby útočníkovi spôsobil smrteľné zranenia.

Nôž Kerambit môže byť použitý na zaháknutie alebo prišpendlenie končatiny, použitím páky a bolestivej poddajnej reakcie. Ľudia zvyknú mať prirodzenú averziu pred orezaním. Všeobecne sa pokúšajú dostať vlastné telo preč od noža. Na druhej strane Kerambit môže byť použitý ako spúšťač tlakových bodov, čo v podstate aj iné nože, ale Kerambit spôsobí každému tkanivu, ktoré sa spája s reakciou na tlakový bod, bolestivú poddajnú reakciu.

Nie je jednoduché zatupiť pazúry útočiacemu tigrovi alebo vytrhnúť zub hadovi, ktorý Vás ide uštipnúť. A teda, Kerambit je zbraň, ktorá sa nedá ľahko odzbrojiť. Práve kvôli diere pre ukazovák na konci rúčky, väčšina pokusov o odzbrojenie Kerambitu z ruky je neefektívnych, a aj keď bojovník otvorí ruku, Kerambit mu v nej bezpečne ostáva. Väčšina odzbrojovacích techník klasického noža zdôrazňuje slabosť palca, to znamená útok v správnom uhle a aplikovaním správnej páky. Tým, že nôž je pripútaný k ruke cez ukazovák v diere rúčky, tento spôsob odzbrojenia je nefunkčný. Keďže zovretá ruka obopína celú rúčku a len čepeľ vyčnieva, je odzbrojovanie Kerambitu veľmi náročné.

Kerambit je praktický pri základných princípoch FCS: Princíp návnady a princíp zamestnávania všetkých zbraní. Návnadou ponúkame útočníkovi reakciu na stimul, takzvanú fintu, ktorá prinúti súpera reagovať v preddefinovaným spôsobom. Tento princíp nám dovoľuje obsadiť všetky zbrane, ktoré má náš súper k dispozícií. Týmto chcem povedať, že minimalizujeme schopnosť útočníka používať ruky, nohy alebo iné zbrane, ktoré má pri sebe.

Kerambit je výborná zbraň tiež na boj pri častej zmene vzdialenosti. Kerambit môže byť kedykoľvek použitý na dlhú, krátku aj blízku vzdialenosť. Aj keď je efektívny na všetky vzdialenosti, Kerambit je najlepšie uplatniteľný na blízku vzdialenosť; je rýchly, ťažko viditeľný, ťažko sa monitoruje jeho dráha a pohyb a je takmer nemožné ho odzbrojiť.

Výhody Kerambitu:

  • Je veľmi ťažké ho odzbrojiť
  • ponúka viac citlivosti a kontroly ako normálny nôž,
  • jeho dizajn poskytuje plynulosť pre viacero rezacích techník,
  • umožňuje väčší transfer energie z tela do noža práve kvôli dizajnu rukoväte.

Nevýhody Kerambitu:

  • je náročnejší na úkryt kvôli špecifickému zahnutiu čepele,
  • ťažšie sa vyťahuje z puzdra ako klasický rovný nôž.

Výhody Kerambitu ďaleko prevažujú jeho nevýhody. Tento staroveký nôž bude získavať na svojej znovuobjavenej popularite, keď inštruktori Filipino Combat Systems budú šíriť informácie ako ho správne používať.

 

Posted by
Tagged: ,

Comments are closed.

 
Facebook