Filipino Martial Arts Digest Vol. 6 No. 2009, Tuhon Felix Cortes
autor: John Kovacs

Rodina Sayoc Kali zaujala v posledných rokoch popredné miesto vo filipínskych bojových umeniach. Mnoho študentov, ktorí trénovali alebo ešte aj pokračujú v tréningu Sayoc Kali, dosiahli všeobecne známu vec. Je to zdravý fond v základoch Kali, ktorý okrem iného správne nastavuje systém. Tento fond dal veľa mnohým súčasným inštruktorom a „Tuhonom“ so schopnosťami ďalej rásť a rozširovať ich základné vedomosti.Tuhon Tom Kier zo Sayoc Kali je známy svojím rozumne tvrdým prístupom k bojovaniu, a tiež kvôli choreografiibojových scén s nožom spolu s Tuhon Rafaelom Kayananom pre film Štvanec, kde hlavnú úlohu stvárnil slávny Tommy Lee Jones. Jeho semináre mávajú veľkú účasť a sú na ne vynikajúce ohlasy.

Tuhon Ray Dionaldo, zakladateľ Filipino Combat Systems Kali, je známy pre svoju prácu s Karambitom, jeho systém získava globálnu popularitu. Jeho kurzy a semináre patria k tým, ktoré majú nálepku „musím tam byť“ pre každého, kto sa chce dozvedieť viac o filipínskych bojových umeniach.

Ďalší zo Sayoc Kali, ktorí v súčasnosti mieri do popredia vo filipínskych bojových umeniach a je starší ako tí, čo sú vymenovaní vyššie. Jeho meno je Tuhon Felix Cortes.

Tuhon Felix Cortes začal trénovať Kali v škole Sayoc International ako trinásťročný, pod pozorným okom Pamana Tuhon Sayoc v roku 1977 v Queens, New York. Živo si pamätá tvrdé tréningy zo svojej mladosti. Tuhon Cortes spomína: „Boli sme mladí, dychtivo pripravení nasledovať inštruktora. Milovali sme tréningy a snažili sme sa byť najlepší. Bolo to veľa tvrdej práce, ale aj zábava. Boli sme nebojácni a nepripúšťali sme si predstavy o zraneniach.“  Sparing bol plno kontaktný pred príchodom prvých chráničov. Boli to časy tzv. „vyzývateľov“, ktorí prichádzali do školy bojovať s inštruktorom. Často krát to boli miestni členovia gangov. Tieto strety sa ukázali byť neoceniteľnou učebnou pomôckou pre mladých študentov. Tuhon Cortes spomína na zápasy s palicou, ktoré boli súčasťou ich týždňových tréningov. Budúci mladý Tuhon sa tešil na tieto časti tréningov. Chcel byť najlepší, a v roku 1981 ako 17 ročný, mal šancu súťažiť na svojom prvom verejnom plno kontaktnom turnaji. Konalo sa to v telocvični Spojených národov v New York City. Felix vyhral v ľahkej váhe, a v jeho prvom zápase dňa knokautoval svojho súpera po prvých piatich sekundách! Hlavný rozhodca bol niekto na koho neustále upieral oči, bol to Manong Guro Dan Inosanto. V auguste nasledujúceho roku na Sayoc Gathering v Kissimmee, Florida sa Manong Dan a teraz už 18 ročný Felix stretli opäť. Felix tak zaujal Guro Inosanta, že ten ho pozval na súťaž vo filipínskych bojových umeniach vo West Coast Nationals. Guro Inosanto si bol tak istý, že by mladý Felix mohol vyhrať, že sa ponúkol zaplatiť jeho turnajový poplatok. Tuhon Felix vyhral kategóriu formy, ale v boji bol diskvalifikovaný. A toto bol Felixov zlomový bod. Rozhodol sa, že by radšej súťažil a bojoval bez ochranného výstroja. Cítil, že toto bude najlepšia cesta ako vyzdvihnúť jeho úroveň vedomostí a schopností v reálnom boji s palicou. S týmto na mysli, začal pracovať na rozvíjaní „Filipino Combatives“.

Tuhon Felix je oduševnený inštruktor a bojovník, a teraz je pripravený učiť a usporiadať semináre viac verejne. Bude cestovať po rôznych miestach v USA a tiež do niektorých krajín v zámorí a bude šíriť evanjelium palice. Pripravil si novú internetovú stránku (www.tuhonfelix.com) a výučbový program. A čoskoro vyjde séria inštruktážnych DVD. Nedávno učil niekoľko hodín u Tuhon Ray Dionalda pri príležitosti  FCS Kali Gathering  v Auburndale, na Floride. Jeho štýl výučby je dynamický, jeho techniky boli silné a rozumné. Jeho hodiny boli veľmi dobre prijaté všetkými zúčastnenými, tak, že bol pozvaný na ďalšie semináre. Špecializuje sa na boj palicou ako časti Sayoc Kali, a jeho Filipino Combatives sa opiera o jeho tréningy a skúsenosti s Pamana Tuhon Sayoc. Samozrejme je skúsený aj v iných oblastiach Sayoc Kali ako sú: dve palice, meč a dýka, jeden a dva nože, bič, dlhá týč, oštep, sekera, nunchaku, boj holými rukami, Panantukan, Sikaran a aj spôsoby vrhania, vrátanie vrhania noža.

Obrovská rôznosť systému dovoľuje cvičencovi skutočne sa špecializovať na jednu oblasť vo vnútri veľkého celku umenia. Vo Filipino Combatives sa môžete zamerať na boj palicou, a rôzne formy (pozn. templates – formy vo dvojici, kde jeden útočí a druhý sa bráni s rôznymi obmenami), ktoré pomáhajú študentovi ľahšie sa učiť a zavádzať prácu s palicou do jeho vlastného individuálneho bojového umenia. Krása týchto foriem je, že nemusíte mať veľké skúsenosti v oblasti filipínskych bojových umení na ich pochopenie a učenie. Samozrejme, ak chcete, môžete sa učiť a prispôsobovať si tieto cvičenia, ak máte skúsenosti vo filipínskych bojových umeniach. Základom je tieto novo získané zručnosti neustále cvičiť a opakovať. Keď sa tieto formy učia dvaja rôzni ľudia, je predpoklad, že v určitom bode osobného vyjadrenia sa stane umenie jedinečné a individuálne. Palica sa stane rozšírením vašej skutočnej podstaty. Všetok váš strach, túžby a osobné slabosti budú odhalené, len čo palica bude švihať vzduchom. Ak si chce človek osvojiť filipínsky boj s palicou, musí začať so silným a pevným základom. Tuhon Felix poskytuje tento základ skutočne pôsobivo. Ak stojíte pred ním zatiaľ čo on “pracuje“, budete pripravený odvážne vyzvať všetok váš strach. Predovšetkým, dovoliť palici pôsobiť ako spôsob vlastnej transformácie…..považovať tvrdé údery, možné modriny a opuchliny za potenciálne jedlo pre vašu dušu.

Posted by
Tagged:

Comments are closed.

 
Facebook